Keď vám dáme otázku “Bez čoho by ste si nevedeli predstaviť každý deň vo svojom živote?” Čo by ste odpovedali? Asi málokto by povedal toaletu!
Pre nás je to taká samozrejmá vec, že si ani neuvedomujeme akú dôležitú úlohu pre nás má. Predstavte si, že na svete nie sú vôbec žiadne toalety! Kam by ste chodili na potrebu a čo by ste spravili s odpadom, ktorý po vás zostane? Asi by to bola veľká ekologická katastrofa a pandémie by sa striedali jedna za druhou.
Lenže z 8 miliárd1 až 3,5 miliardy ľudí na svete stále nemá kvalitné toalety, ktoré chránia ich, ale aj naše zdravie a neznečisťujú životné prostredie. To aké negatívne dopady na ľudí to má sa dá pokojne pomenovať, že sme neustále v celosvetovej hygienickej kríze.
Neexistujúce a nefunkčné odpadové systémy spôsobujú, že ľudský odpad sa dostáva do riek, jazier, pôdy a znečisťujú podzemné vodné zdroje. Toto by sme nemali prehliadať, lebo v súčasnosti máme kanalizačné systémy a účinné mobilné toaletné riešenia na zber a spracovanie ľudského odpadu.
Jedine takto bezpečne riadený zber a následná ekologická likvidácia ľudského odpadu chráni naše podzemné vody pred znečistením a výrazne znižuje riziká pandémií a hygienických kríz.
Takže ak teraz náhodou sedíte na záchode, máte šťastie, že patríte k ľuďom, ktorí si každodenné pohodlie toalety, možno ani neuvedomujú. Venujte pozornosť iniciatíve www.worldtoilet.org za ktorou stoja svetové organizácie. Myslíte na to, že takúto samozrejmosť a nutnosť, ako je pohodlný záchod, WC alebo toaleta nie sú dostupné všetkým.
Ak projektujete stavby, manažujete pracoviská, organizujete podujatia, snažte sa zaistiť pre každého dostupnosť toalety a dôstojnú hygienickú starostlivosť, ktorú potrebuje pre zdravý život úplne každý.
Alebo sa pridajte a svojimi možnosťami podporte iniciatívu www.worldtoiletday.info Svetovej organizácie toaliet, ktorá bola založená 19. novembra 2001. V ten istý deň sa konal aj inauguračný World Toilet Summit, prvý globálny summit svojho druhu. Z neho vzišla potreba medzinárodného dňa, ktorý by upriamil globálnu pozornosť na sanitárnu krízu – a preto bol ustanovený Svetový deň toaliet na 19. novembra. Svetový deň toaliet si v priebehu rokov neustále získava podporu, pričom sa k nemu pripojili mnohé mimovládne organizácie, súkromný sektor, organizácie občianskej spoločnosti a medzinárodné spoločenstvo.
Svetový deň toaliet 2023 je o urýchlení zmien. Vyzýva k tomu, že každý môže podniknúť kroky ešte dnes pre riešenie hygienickej krízy. V tomto roku sa spustilo odpočítavanie s cieľom urýchliť pokrok, aby sme do roku 2030 dosiahli, že každý človek na planéte bude mať prístup na bezpečné toalety a k vode. Hygiena a pitná voda sú ľudské práva a prístup k týmto službám je rozhodujúci pre zdravie ľudí a čistotu životného prostredia.